Spálené

Pohledy

Spálené jsou malá osada tvořící část malebné obce Holčovice nacházející se v okrese Bruntál v podhůří Nízkého Jeseníku. Leží v překrásném údolí říčky Opavice a v současné době je především chatařskou a rekreační oblastí. K dalším částem Holčovic patří Hejnov, Komory, Jelení a Dlouhá ves. Spálené, stejně jako celá obec Holčovice patří k perlám chráněné krajinné oblasti Jeseníky. V blízkosti obce se nachází města Vrbno pod Pradědem, Bruntál či obec Karlovice.

Historie obce je velmi pestrá, ovšem o samotném vzniku Holčovic a osady Spálené se ví jen velmi málo. Písemných pramenů, které se podařilo dochovat zůstalo jen poskrovnu, tudíž přesnější údaje bohužel chybí. Z dochovaných písemností z roku 1377 je zřejmé, že na dnešním území Holčovic vznikla ve 14. století malá osada, součást Opavského knížectví. Po smrti knížete Mikoláše II. z rodu Přemyslovců pak nastalo dělení panství mezi jeho čtyři syny. V průběhu 15. století pak zde údajně vznikla další malá osada, dnešní část Holčovic – Spálené, která poté zanikla a v 17. století byla znovu obnovena. Pravdivost těchto údajů však nelze spolehlivě prokázat. Ve všech písemnostech je osada Spálené nazvána německy Kuttelberg, samotné Holčovice pak Luttendorf, později pak Hillersdorf. V roce 1848 zde proběhlo ozbrojené povstání obyvatel. Obec poznamenaly také živly, zejména pak povodně z roku 1997, které způsobily rozsáhlé škody.

Spálené jsou odnepaměti častým cílem turistů. Díky čistému ovzduší a jedinečné přírodě je tato osada dějištěm mnoha akcí pro školy, zejména školy v přírodě, prázdninových táborů, školních výletů i školních lyžařských kurzů.

Holčovice jsou v létě využívány milovníky pěší turistiky i cykloturistiky. Obcí vede dálková cyklotrasa známá jako Slezská magistrála, na kterou navazuje také lokální cyklistická stezka vedoucí přes Karlovice, Vrbno pod Pradědem do Karlovy Studánky. Pěší turisté pak často zdolávají stezku na Solnou horu ((867 m.n.m.), dalším turistickým cílem je často také Vojtěchův Pramen. Okolní lesy jsou ideální pro milovníky houbaření. Sportovní vyžití je zde také v zimě, neboť jsou zde vybudovány dva lyžařské vleky.

Holčovice, především osada Spálené má svůj význam v oblasti historie a kultury. Při procházce osadou jsou k vidění především prvky lidové architektury v podobě stylových chalup. Právě ve Spáleném se dochovaly celé soubory těchto staveb. Většina těchto chalup pochází z 18. a 19. století. Z ostatních památek obce jmenujme římskokatolický kostel Neposkvrněného Početí panny Marie, evangelická fara z roku 1786, dřevěná zvonice z 19. století atd.