Jeseníky

Pohledy

Jeseníky jsou jednou z nejkrásnějších chráněných krajinných oblastí České republiky. Najdete je v pohoří Hrubý Jeseník v severovýchodní oblasti České republiky. Svou rozlohou 744 km2 zabírají území dvou krajů, a to Moravskoslezského a Olomouckého. Jeseníky patří k největším chráněným krajinným oblastem v České republice. Jako chráněná krajinná oblast byly Jeseníky vyhlášeny ministerstvem kultury v roce 1969.

Jeseníky jsou v mnoha ohledech jedinečné. Obraz drsných hor v malebné krajině, zalesněných hřebenů, zelených luk, strání, údolí řek a potoků láká ve všech ročních obdobích stovky i tisíce turistů. Jeseníky jsou z 80 procent pokryty lesy. Tento údaj činí z Jeseníků nejvíce zalesněnou chráněnou krajinnou oblast v České republice. Území Jeseníků tvoří celkem čtyři národní přírodní rezervace (např. Kralický Sněžník, Šerák, Rejvíz), jedna národní přírodní památka (Javorový vrch), osmnáct přírodních rezervací (Sněžná kotlina, Františkov, Břidličná aj.) a přírodní památky (Smrčina, Chebzí aj.). Nejvyšší horou Jeseníků je Praděd (1491 m. n. m.)

Jeseníky jsou protkány turistickými a naučným stezkami a cyklotrasami, ale poskytují i další kulturní a sportovní vyžití, jako je koupání a vodní sporty, adrenalinové sporty či jezdectví. V letním období mají ve své moci Jeseníky především milovníci pěší turistiky. Mezi nejčastější cíle patří již zmiňovaný Praděd, dále pak Švýcárna, Petrovy Kameny, Jelení Studánka, Skřítek, Žárový vrch, Červenohorské sedlo, Františkova myslivna či chata Eustaška a další. Z naučných stezek jmenujme Velkou kotlinu, Bílou Opavu, Údolí ztracených štol či Zlatohorskou hornickou naučnou stezku. V zimě nabízejí Jeseníky skvělé podmínky k lyžování (Ovčárna, Dolní Morava, Kouty nad Desnou, Přemyslov aj.), zájemci o běžky si také přijdou na své (až 380 kilometrů běžeckých tras).

Sportovní a volnočasový program Jeseníků však není to jediné, proč navštívit tuto oblast. Jeseníky jsou totiž také vyhlášeným lázeňským regionem. Je známo, že právě oblast Jeseníků je vyhlášená svým zdravým ovzduším. V místních lázních, kterých je zde celá řada se léčí především pacienti s dýchacím, ale také pohybovým, onkologickým i kožním onemocněním. Asi nejznámější jsou Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník nacházející se v nejvýchodnějším výběžku Rychlebských hor. Tyto lázně založil Vincenz Priessnitz, který zde úspěšně aplikoval svou léčebnou metodu - volodéčbu. K dalším oblíbeným lázním patří Karlova Studánka, malebná horská obec ležící v údolí Bílé Opavy. Tradice říká, že právě zde najdete ten nejčistší vzduch v celé České republice. Z dalších známých lázní na území Jeseníků jsou to Velké Losiny, Bludov či Horní Lipová.

V oblasti Jeseníků najdete také nespočet památek a kulturních zařízení. Z církevních památek stojí za návštěvu Farní kostel Navštívení Panny Marie v obci Bílá voda, dřevěný kostel sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově, kaple Nejsvětější Trojice v Hanušovicích, kostel sv. Anny ve Starém Městě, kostel sv. Jiljí v Úsově a mnoho dalších. Mezi nejvýznamnější hrady a zámky patří hrad Rabštejn, Sovinec, Žulová, zámek Skalička, Bílá Voda, Třemešek, Sobotín, Jánský Vrch atd. Z dalších kulturních institucí je to městské muzeum Zlaté Hory, Vlastivědné muzeum Jesenicka, muzeum pivovarnictví v Hanušovicích, muzeum Auto moto veterán klubu česká Ves aj.

Jeseníky jsou také domovem pro vzácné druhy rostlin a živočichů, jedná se především o jesenické endemity, ale nejen o ně. Z živočichů se v Jeseníkách vyskytují mimo jiné také kriticky ohrožené druhy.

Na závěr citujme tezi mnohých milovníků a znalců přírody, že Jeseníky jsou nejkrásnější české hory.