Holčovice

Pohledy

Holčovice jsou překrásná malebná obec nacházející se v údolí řeky Opavice, přibližně 25 kilometrů severozápadním směrem od slezského města Krnova, v těsné blízkosti hranic s Polskem. Holčovice tvoří několik správních území, a to Hejnov, Spálené, Komory, Jelení a Dlouhá ves. Kromě Krnova je dalším záchytným bodem v okolí Holčovic Město Albrechtice, obec Karlovice či Vrbno pod Pradědem. Tato podhorská vesnička nacházející se v nadmořské výšce 473 m.n.m. je jedním z hojně navštěvovaných turistických cílů chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

O historii této malé obce víme jen velmi málo. Písemných pramenů se zachovalo jen poskrovnu, tudíž přesnější údaj o vzniku Holčovic chybí. Z dochovaných listin z roku 1377 lze vyčíst jen zmínku o malé osadě ze 14. století, která byla součástí opavského knížectví. Při rozdělování tohoto území po smrti Mikoláše II. z rodu Přemyslovců bylo dnešní území Holčovic pojmenováno jako Luttendorf (později Hillersdorf), což byl pravděpodobně německý název obce. Další zmínky o území Holčovic pocházejí z 16. století, kdy byla tehdejší ves zmítána náboženskými nepokoji. Je dochována také zmínka o historické události z roku 1848, kdy zde proběhlo ozbrojené povstání obyvatel.

Holčovice jsou častým cílem turistů jak v létě, tak v zimě. Milovníci pěší turistiky a cykloturistiky zde najdou ideální podmínky pro svůj zájem – objevování drsné, ale překrásné krajiny hor, lesů, strání i údolí řek a potoků. Holčovicemi vede dálková cyklotrasa známá jako Slezská magistrála, na kterou navazuje také lokální cyklistická stezka vedoucí přes Karlovice, Vrbno pod Pradědem do Karlovy Studánky. Jednou z oblíbených tras pěších turistů je Solná hora (867 m.n.m.) a Vojtěchův pramen. Na své si zde přijdou také milovníci houbaření. Také zima má v Holčovicích své kouzlo. Jsou zde vybudovány dva lyžařské vleky sloužící jak veřejnosti, tak dětem, které zde v rámci školních lyžařských výcviků tráví čas.

Ani kultura v Holčovicích nezaostává. Zúčastnit se lze v podstatě všech kulturních akcí konaných v Holčovicích. Z těch největších jsou to Holčovice fest, Dny obce, Sváteční a adventní koncerty, Řecké slavnosti, Masopust, Čarodějnické slety či karneval aj. Z církevních památek stojí za vidění římskokatolický kostel pocházející s roku 1783, evangelická fara z roku 1786, dále pak dřevěná zvonice z 19. století atd.

Holčovice jsou mimo turistiky především chatařskou a chalupářskou oblastí. Díky čistému ovzduší a panenské přírodě jsou Holčovice také cílem mnoha dětských táborů a akcí pro školy.

Pro zajímavost dodejme, že z Holčovic pocházel známý skokan na lyžích Jaroslav Sakala, skladatel Ivo Sedláček či mistr republiky v kulturistice Jakub Prchal. Svou víkendovou nemovitost zde měli také známý herecký pár Jan Kačer a Nina Divíšková.